İlham Əliyevin Serbiyaya Səfəri: İqtisadi Əməkdaşlıqda Yeni Perspektivlər
İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində verdiyi bəyanat iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərdi. Dövlət başçısının “Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır” fikri iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində konkret niyyətin ifadəsi kimi qiymətləndirilir. Bu bəyanat təkcə ikitərəfli münasibətlərin deyil, həm də regional iqtisadi inteqrasiyanın güclənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycan və Serbiya arasında münasibətlər son illərdə yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. Siyasi dialoqun intensivləşməsi, qarşılıqlı səfərlərin artması və imzalanan sənədlər iki ölkə arasında etimad mühitini möhkəmləndirib. Xüsusilə enerji, infrastruktur, kənd təsərrüfatı və sənaye sahələrində əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcuddur. Azərbaycanın zəngin enerji resursları və Serbiyanın Avropanın mühüm nəqliyyat qovşaqlarından birində yerləşməsi tərəflər üçün qarşılıqlı faydalı imkanlar yaradır.
İlham Əliyevin səfər zamanı vurğuladığı əsas məqamlardan biri Azərbaycanın xarici investisiya siyasətində dost və tərəfdaş ölkələrə üstünlük verməsidir. Bu baxımdan Serbiya Balkan regionunda etibarlı tərəfdaş kimi çıxış edir. Azərbaycan indiyədək bir sıra ölkələrdə böyük infrastruktur və enerji layihələrinə sərmayə yatıraraq beynəlxalq investor kimi nüfuz qazanıb. İndi isə Serbiyada müxtəlif sahələrə investisiya qoyuluşu məsələsinin gündəmə gətirilməsi iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçdiyini göstərir.
Enerji sahəsi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən biri hesab olunur. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi tanınır. Serbiyanın enerji bazarının şaxələndirilməsi baxımından Azərbaycanla əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu, həm təbii qaz tədarükü, həm də alternativ və bərpa olunan enerji layihələri sahəsində mümkün investisiyaları əhatə edə bilər. Azərbaycanın bu sahədə zəngin təcrübəsi və maliyyə imkanları Serbiyanın enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsinə töhfə verə bilər.
Bununla yanaşı, nəqliyyat və logistika sahəsində də əməkdaşlıq perspektivləri genişdir. Azərbaycan Şərqlə Qərbi birləşdirən mühüm tranzit ölkə kimi beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak edir. Serbiyanın isə Avropanın mərkəzinə çıxışı olan coğrafi mövqeyi iki ölkə arasında logistika layihələrinin həyata keçirilməsinə imkan yaradır. Bu sahədə investisiyalar regionlararası ticarətin artmasına və iqtisadi əlaqələrin dərinləşməsinə xidmət edə bilər.
Səfər çərçivəsində verilən bəyanat həm də siyasi həmrəyliyin göstəricisidir. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq platformalarda bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir. Bu qarşılıqlı dəstək iqtisadi əməkdaşlıq üçün möhkəm zəmin yaradır. Çünki siyasi etimad olmadan uzunmüddətli investisiya layihələrinin reallaşdırılması çətin olur.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri və səsləndirdiyi investisiya bəyanatı iki ölkə arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqlədi. Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazır olması Balkan regionunda iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və qarşılıqlı rifahın artmasına xidmət edə bilər. Bu isə həm Azərbaycan, həm də Serbiya üçün uzunmüddətli və dayanıqlı tərəfdaşlığın əsasını təşkil edir.